```html

Yritysturvallisuusvartti: Tietoturvakulttuuri osaksi yrityskulttuuria / webinaari

Ladataan Tapahtumat

Yritysturvallisuusvartti-tapahtuman mainos, jossa lukee ”Tietoturvakulttuuri osaksi yrityskulttuuria”. Kuvassa viisi ihmistä seisoo pöydän ympärillä kädet päällekkäin, ympärillä tietoturvaan liittyviä ikoneita. Alareunassa Prizztechin, Tampereen yliopiston, Satakuntaliiton ja EU:n osarahoituslogot.

Tässä Yritysturvallisuusvartissa pureudutaan siihen, miten tietoturvakulttuuri viedään osaksi päivittäisiä toimintamalleja. Asiantuntija Risto Nikula tarjoaa selkeän katsauksen siihen, millainen on tavoiteltava tietoturvakulttuuri, mitä henkilöstön kouluttamisessa kannattaa huomioida ja miten organisaatiolle rakennetaan positiivinen, oppiva ja kannustava turvallisuusilmapiiri.

Lisäksi tarkastelemme keskeisiä regulaatioita ja vaatimuksia – kuten NIS2-direktiiviä ja kansallista lainsäädäntöä – jotka ohjaavat yritysten turvallisuustyötä ja määrittävät johdon vastuita. Risto avaa käytännönläheisesti, mitä velvoitteita nämä tuovat mukanaan ja miten yritykset voivat vastata niihin järkevästi ja tehokkaasti.

Työpajan loppupuolella sukelletaan konkreettisiin keinoihin tietoturvakulttuurin rakentamiseksi: standardeihin, viitekehyksiin, hyviin käytäntöihin ja esimerkkiohjelmiin. Samalla tutustutaan työkaluihin, kuten Microsoft Attack Simulationiin ja Hoxhuntiin, joiden avulla tietoisuutta voidaan mitata, kehittää ja tukea pitkäjänteisesti.

 

LISÄTIETOA JA ILMOITTATUMINEN

 

Go to Top