In cooperation,
business succeeds.
The purpose of Finnish Enterprise Agencies is to promote entrepreneurial growth in Finland. We help you evaluate your business idea from various perspectives. Our services are available to everyone, free of charge, and strictly confidential.
Could I succeed as an entrepreneur?
Entrepreneurship is a combination of freedom and responsibility. As an entrepreneur, you are responsible for the result of your work and for carrying out your obligations. Besides, you are your boss now.
When you know the demands of entrepreneurship and prepare carefully, you have every chance to succeed.
We will help you get started!
News and events
Newsletters
Events
Uusyrityskeskus Blog
- Moderni ja kasvukykyinen yritys valmiina uusille yrittäjille
- Digitaalinen taloushallinto – edellytys yrityksen kasvulle
- Suomen Uusyrityskeskukset ry:n kannanotto YEL-uudistukseen alkavan yrittäjän näkökulmasta
- Yritystilin avaaminen uudelle yritykselle Alisa Pankissa
- Finnvera tiedottaa: Finnvera jatkaa mikroyritysten lainaa ja avaa lainahaun myös aloittaville yrityksille helmikuussa 2026
Oulun Seudun Uusyrityskeskus in social media
6 days ago
🏆 Termode Oy valtakunnallisen Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun finalistiksi!![]()
Upea uutinen Oulun seudulle – Oulun seudun Vuoden Uusyritykseksi valittu Termode Oy jatkaa matkaansa valtakunnalliseen finaaliin. 💙![]()
Termode Oy perustajat Sami Hyrkäs, Ilkka Timonen ja Esa Kukkonen ovat rakentaneet yritystä vahvalla energia-alan osaamisella, pitkäjänteisellä kehittämisellä ja hyvällä tiimityöllä. Yritys auttaa lämpölaitoksia tuottamaan energiaa turvallisemmin, puhtaammin ja kustannustehokkaammin.![]()
Termoden tarinassa näkyvät juuri ne asiat, joita Oulun seudun Uusyrityskeskuksen hallitus arvosti alueellisessa valinnassa: kannattava kasvu, työllistäminen, vastuullinen liiketoiminta, oma tuotekehitys ja panostus laatujärjestelmään. Erityisen hienoa on myös se, että yritystä on rakennettu yhdessä osaavan tiimin voimin.![]()
✨ Vuoden Uusyrittäjä 2026 -yleisöäänestys on käynnissä 15.–23.9.2026.![]()
Käy tutustumassa finalisteihin ja anna äänesi yrittäjyystarinalle, joka vakuuttaa sinut.![]()
👉 Äänestä täällä: uusyrityskeskus.fi/uutinen/vuoden-uusyrittaja-2026-kilpailun-finalistit-on-valittu-nyt-alkaa-ylei...![]()
Paljon onnea Termode Oy sekä kaikki valtakunnallisen kilpailun finalistit! 💚![]()
#vuodenuusyrittäjä #termode #oulu #oulunseutu #uusyrityskeskus #yrittäjyys #uusyrittäjä #energiaala #kasvu #vastuullisuus
...
1 week ago
📄 Sopimukset kuntoon – tiedätkö, mistä yrityksen sopimuksissa kannattaa oikeasti sopia?![]()
Hyvin laaditut sopimukset selkeyttävät yhteistyötä, jakavat vastuita ja riskejä sekä auttavat ehkäisemään ongelmia jo ennakolta. Ne ovat tärkeä osa myös yrityksen kasvua ja riskienhallintaa.![]()
Digiyritysneuvonta-hankkeen maksuttomassa webinaarissa 16.9. klo 9–9.45 saat käytännönläheisiä vinkkejä muun muassa:![]()
🔹 osakassopimuksiin
🔹 myynti- ja jakelusopimuksiin
🔹 SaaS- ja ohjelmistosopimuksiin
🔹 sopimuspohjien hyödyntämiseen liiketoiminnassa.![]()
Asiantuntijana on kansainvälisen bisnesjuridiikan asiantuntija, juristi Kari Keturi / Law Office Dancon Oy.![]()
Webinaari on suunnattu erityisesti yritysneuvojille, mutta sisältö sopii hyvin myös pk-yrityksille ja kaikille sopimusasioista kiinnostuneille.![]()
👉 Instagram: ilmoittautumislinkki löytyy biosta.
👉 Facebook: ilmoittaudu mukaan: tapahtumat.tieke.fi/event/KBbOa![]()
Webinaari järjestetään osana Digiyritysneuvonta-hanketta, jossa olemme mukana kehittämässä yritysneuvonnan digiosaamista.![]()
#digiyritysneuvonta #yrittäjyys #pkyritys #yritysneuvonta #sopimukset #sopimusjuridiikka #digitalisaatio![]()
-------
Webinaari järjestetään osana Digiyritysneuvonta-hankkeen tapahtumia. Tapahtumien ja hankkeen tavoitteena on kehittää yritysneuvojien valmiuksia yritysneuvontaan digiasioissa. Digiyritysneuvonta-hanketta osarahoittaa Euroopan unioni, työelämän kehittämisen teeman koordinaatiohankkeena Parempi työelämä ![]()
Hankkeen koordinaattorina toimii TIEKE ja hankekumppaneita ovat Lappeenrannan kaupungin yrityspalvelut Oulun Seudun Uusyrityskeskus ry ja Prizztech Oy Oy.
...
2 weeks ago
🤔 Uskaltasko yrittää?![]()
Onko yrittäjyys joskus käynyt mielessä, mutta et oikein tiedä, mistä aloittaisit? Tai mietitkö, voisiko yrittäjyys sopia juuri sinun elämäntilanteeseesi ja omiin voimavaroihisi?![]()
Tule mukaan maksuttomaan Uskaltasko yrittää? -verkkotilaisuuteen torstaina 17.9. klo 12–15. 💻![]()
Me Oulun seudun Uusyrityskeskuksesta olemme mukana kertomassa yrittäjyyden ensiaskelista, erilaisista yrittäjyyden vaihtoehdoista, tukimuodoista ja siitä, mistä saat apua oman yritysideasi suunnitteluun.![]()
Tilaisuudessa kuulet myös yrittäjän omia kokemuksia ja pääset pohtimaan yrittäjyyttä yhdessä muiden kanssa.![]()
✨ Sinulla ei tarvitse olla valmista yritysideaa. Kiinnostus yrittäjyyttä kohtaan riittää.![]()
📅 To 17.9. klo 12–15
💚 Maksuton verkkotilaisuus
⏰ Ilmoittaudu viimeistään 15.9.![]()
👉 Lisätiedot ja ilmoittautuminen:
nuortenystavat.fi/tapahtumat/uskaltasko-yrittaa-verkkotilaisuus/![]()
#uskaltaskoyrittää #yrittäjyys #nuoretyrittäjät #Yritysidea #uusyrityskeskus #oulu
...
2 weeks ago
☕ Mitä ostaja oikeasti etsii yrityksestä?![]()
Yrityksen myyntiin kannattaa valmistautua jo paljon ennen kuin varsinainen yrityskauppa on ajankohtainen. Hyvin hoidettu ja suunnitelmallisesti kehitetty yritys on kiinnostavampi ostajalle – ja usein myös arvokkaampi.![]()
Aamukahveilla Jani Rautiainen kertoo käytännön kokemusten kautta, mitkä asiat vaikuttavat yrityksen houkuttelevuuteen, arvoon ja onnistuneeseen yrityskauppaan. Jani on ollut mukana useissa yrityskaupoissa sekä ostajan että myyjän näkökulmasta.![]()
Saat käytännön vinkkejä siihen:
👉 mitä ostaja yrityksestä tarkastelee
👉 miten yrityksen arvoa ja myyntikuntoa voi kehittää
👉 mihin kannattaa kiinnittää huomiota jo hyvissä ajoin
👉 miten ennakkotarkastus eli Pre DD auttaa valmistautumaan yrityksen myyntiin.![]()
Paikalla ovat keskustelemassa myös Riku Huhta ja Janne Kärkkäinen BusinessOulusta sekä Pohjois-Pohjanmaan omistajanvaihdosasiantuntija Piia Lehtonen.![]()
Tilaisuus sopii sinulle, vaikka yrityksen myynti ei olisi vielä suunnitelmissa. Myyntikuntoinen yritys on usein myös paremmin johdettu ja kannattavampi yritys.![]()
☕ Tervetuloa aamukahveille hakemaan käytännön vinkkejä ja juttelemaan asiantuntijoiden kanssa!![]()
Ilmoittaudu täällä 👇
www.oulunseudunuusyrityskeskus.fi/events/omistajanvaihdoksen-aamukaffit-miten-teet-yrityksestasi-...
...
3 weeks ago
🏆 Vuoden Uusyritys 2026 on Termode Oy!![]()
Oulun seudun Uusyrityskeskuksen hallitus valitsi Termode Oy:n Oulun seudun Vuoden Uusyritykseksi 2026. 🎉![]()
Termodessa yhdistyvät vahva osaaminen, harkittu mutta rohkea kasvu, asiakaslähtöisyys, laadukas tekeminen ja halu kehittää uutta.![]()
Yritys on muutamassa vuodessa kasvanut, työllistänyt ja kehittänyt oman TermoBFB-leijupetikattilaratkaisunsa.![]()
Kuvassa palkintoa vastaanottamassa ovat Termoden perustajat Esa Kukkonen ja Sami Hyrkäs yhdessä Oulun seudun Uusyrityskeskuksen hallituksen edustajien kanssa. Kolmas perustaja Ilkka Timonen oli palkitsemishetkellä työkeikalla.![]()
💬 “Termoden tarinassa hienointa on se, että kunnianhimo ja maltti ovat kulkeneet koko ajan rinnakkain.”![]()
Paljon onnea Esa, Sami, Ilkka ja koko Termoden tiimi! 💐![]()
Lue lisää: www.oulunseudunuusyrityskeskus.fi/uutinen/termode-oulun-seudun-vuoden-uusyritys-2026/![]()
#VuodenUusyritys #Termode #yrittäjyys #Oulu #energia #kasvu #uusyrityskeskus
...


